Grįžti

Naujų butų sandoriai – šuolio viršūnėje, o komercinio NT rinka tebekyla

2018-07-17

2018 m. liepos 17 d., Vilnius. 2018-ųjų I pusmetį nekilnojamojo turto rinka (NT) išlaikė pozityvias nuotaikas ir gerą likvidumą, nors augimas sulėtėjo. Naujo būsto segmente užfiksuotas sandorių šuolis atspindi seniau įvykusius plėtotojų pardavimus, kurie, tikėtina, pasiekė piką ir prognozės likusiai metų daliai nėra itin palankios. Verslo centrų ir prekybos segmentuose didžiausiu aktyvumu pasižymėjo Vilnius ir Kaunas.

Stabili ekonomikos raida ir didėjęs darbo užmokestis skatina lietuvius optimistiškiau žvelgti į ateitį. Pozityviai nuteikia ir didėjęs šalies pramonės aktyvumas, eksporto apimtys, pritrauktos naujos investicijos, augęs darbo našumas. Tai atsispindėjo kreditavimo statistikoje: gyventojų būsto paskolos praėjusį pusmetį augo 8 proc., vartojimo paskolų portfelis - 5 proc. Tiesa, tikėtina, kad skolinimosi tempai artimiausiais laikotarpiais turėtų lėtėti dėl Europos Centrinio Banko vykdomos pinigų politikos normalizavimo“, - sako Šiaulių banko Finansų rinkų skyriaus makleris Tomas Kipišas.

Gyvenamojo NT segmentas

2018 I pusmetį Vilniuje senų butų pardavimai, lyginant su tuo pačiu 2017 metų laikotarpiu, išliko stabilūs – 3400 butų. Tuo tarpu pirminės rinkos – naujos statybos butų buvo parduota virš 2000, ir tai yra 27,5 proc. daugiau nei pernai. „Tiesa, reikėtų pažymėti, kad didžiąja dalimi šis įspūdingas skaičius yra sąlygotas „sukauptų“ ankstesnio laikotarpio pirminės rinkos vystytojų pardavimų,“, – teigia INREAL grupės analitikas Robertas Žulpa. Pasak jo, šiuo metu pirminėje sostinės būstų rinkoje tendencijos nėra pačios geriausios: „Per I 2018 metų pusmetį statytojai pardavė ir naujai rinkai pasiūlė, atitinkamai, 1670 bei 1590 butus. Tai yra 15 proc. bei 23 proc. mažiau nei pernai. Kita vertus Vilniaus būsto rinkos likvidumo rodiklis tebėra geras – 1,3, kas atsispindi ir stabiliose kainose“, - sako R. Žulpa.

Kaune 2018 I pusmetį butų sandorių augimas lėtėjo. Viena priežasčių – augantis individualių namų/ kotedžų segmento populiarumas. Pastarąjį pusmetį, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, buvo registruota 415 (22,0 proc. daugiau) individualių namų/ kotedžų pirkimo-pardavimo sandorių. Lėtėjo ir pirminė Kauno būsto rinka. Likvidumo rodiklis suprastėjo viena dešimtąja – nuo 1,6 iki 1,7. Nepaisant to, naujų būstų kainos augo visuose segmentuose.

Klaipėdos butų rinka 2018 metų I pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sulėtėjo, o individualių namų/kotedžų rinka šoko į viršų. Pirminėje rinkoje statytojai, pasiūlę daugiau nei prieš metus naujų būstų, stengėsi išjudinti pirkėjų pasyvumą.

Komercinio NT segmentas

Palanki verslo bei ekonominė aplinka lemia, jog šiuo metu biurų segmentas yra labai aktyvus ir likvidus, paklausa moderniems biurams – itin didelė. „Nepaisant didelių plėtros tempų, paklausa moderniems verslo centrams sostinėje yra labai didelė ir įsisavinamas beveik visas naujai atsirandantis plotas. Per 2018 metų pirmąjį pusmetį bendras vakansijų rodiklis Vilniuje sumažėjo nuo 5,4 proc. iki 3,7 proc. ir yra vienas žemiausių Europoje“, sako R. Žulpa.

Mažmeninės prekybos apimtys Lietuvoje per 2018 metų pirmąjį pusmetį, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, padidėjo 9,5 proc. Sandėliavimo sektoriaus plėtra yra viena vangiausių šalyje, nors konkurencija nėra didelė, kainos linkusios augti, atsiperkamumo laikas tikrai neblogesnis nei kituose komerciniuose projektuose..

Nuosaikūs teisinio reguliavimo pokyčiai

2018 metai prasidėjo nepateikę ypač ženklių teisės naujienų, o pokyčiai reguliavime buvo gan nuosaikūs ir daugiau skirti teisinio reguliavimo suderinimui su kitomis sritimis ar Europos Sąjungos teisės aktais. Tačiau, net jei teisėkūroje vyravo ramios nuotaikos, šį pusmetį sulaukėme mažiausiai dviejų svarbių naujienų: metų pradžioje priimtas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas byloje „Tumeliai prieš Lietuvą“ reikšmingai keičia ilgalaikę bylų dėl savavališkos statybos nagrinėjimo praktiką, o pusmečio pabaigoje pradėti viešinti naujojo Vilniaus miesto bendrojo plano sprendiniai verčia persvarstyti būsimos plėtros Vilniaus mieste planus bei galimybes“, – teigia Advokatų kontoros COBALT asocijuotas teisininkas Simas Paukštys.

2018 m. I pusmečio ekonomikos ir NT rinkos apžvalga

INREAL grupė, Šiaulių bankas ir advokatų kontora COBALT apžvalgas, pristatančias aktualiausias Lietuvos ekonomikos bei nekilnojamojo turto rinkos ir teisės tendencijas, rengia nuo 2016 metų.

APIE INREAL

INREAL – tai ženklas idėjos, duodančios pradžią unikaliems projektams, pagrindą – profesionalioms paslaugoms ir pridėtinę vertę verslams, klientams ir partneriams. INREAL pozicionuoja kūrybiškumą kaip esminę vertybę dinamiškame verslo pasaulyje. INREAL grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal valdymas“, UAB „Inreal“ ir UAB „Inreal GEO“ teikia bene plačiausią Lietuvoje nekilnojamojo turto paslaugų spektrą. Jose šiuo metu dirba virš 90 darbuotojų 11-oje šalies miestų. Per daugiau nei 20 veiklos metų įgyvendinta virš 50 įvairios paskirties nekilnojamojo turto projektų, kurie pelnė pripažinimą ir apdovanojimus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose. 2015/16, 2016/17 ir 2017/18 metais Inreal grupei buvo suteiktas Nacionalinio Laimėtojo vardas prestižiniame Europos verslo apdovanojimų konkurse (European Business Awards) Verslo ir aplinkos darnos kategorijoje.

APIE ŠIAULIŲ BANKĄ

1992 m. įsteigtas Šiaulių bankas - sėkmingai Lietuvoje veikiantis ir didžiausią lietuviško kapitalo dalį turintis bankas. Šiaulių bankas siekia būti patikimas, stabiliai ir nuosekliai augantis finansinis partneris, ypatingą dėmesį skiriantis verslo finansavimo ir vartojimo finansavimo sprendimams.

Šiaulių bankas – ketvirtas pagal dydį bankas Lietuvoje, klientus aptarnauja 63-iuose klientų aptarnavimo padaliniuose 37 Lietuvos miestuose. Bankas užima lyderio poziciją, finansuojant daugiabučių namų renovaciją šalyje. Šiaulių banko akcijos įtrauktos į NASDAQ biržos Baltijos Oficialųjį prekybos sąrašą.

2016 m. žurnalas ir portalas „Global Banking & Finance Review“ Šiaulių banką nominavo geriausiu SVV banku Lietuvoje. Tarptautinis verslo ir finansų leidinys „Global Finance“ Šiaulių banką paskelbė geriausiu 2016-ųjų ir 2017-ųjų banku Lietuvoje.

APIE COBALT

COBALT yra viena didžiausių Baltijos šalių advokatų kontora, kuri jau penkis kartus paskelbta geriausia advokatų kontora Baltijos šalyse. Teisininkų profesionalumą nuolat įvertina pagrindiniai advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „Legal 500“, „IFLR 1000“. Daugiau kaip 190 teisininkų teikia kompleksines paslaugas vietos, regiono ir tarptautinėms korporacijoms, fondams, kredito įstaigoms bei įmonėms, taip pat privatiems asmenims visose verslo teisės srityse.

Daugiau informacijos:

Rūta Merčaitienė

INREAL GRUPĖS

marketingo ir komunikacijos vadovė

+370 611 29 779

ruta.mercaitiene@inreal.lt

Susisiekite su mumis
Vardas
Telefonas
El. paštas*
žinutė