Grįžti

Vilniaus naujo būsto rinkoje – „sulaikyto kvėpavimo varžybos“

2022-10-03

Rugsėjį būsto pirkėjai Vilniuje buvo ypač neaktyvūs. Suminis pardavimų skaičius – 45 būstai (109 nauji susitarimai, 64 atšaukti ankstesni susitarimai). „Įprastomis sąlygomis toks nutrauktų susitarimų skaičius nebūtų itin reikšmingas, tačiau esant ypač mažam rinkos aktyvumui, jį paaiškinti reikėtų. Dešimtyje projektų (arba jų etapų) dėl įvairių priežasčių į pardavimus grįžo 15 būstų. Viename projekte šis skaičius siekė 49. Ne visi vystytojai viešai skelbia, kokios priežastys lemia tokius veiksmus, tačiau rinkos stebėsena kol kas vis dar rodo, kad tokie reiškiniai nėra masiniai. Kita vertus, žvelgiant į suminių pardavimų bei kainų kreives atrodo, tarytum tiek pardavėjai, tiek pirkėjai sulaikė kvapą ir laukia, kas pirmas pasiduos“, – teigia „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas. Rugsėjo rinkos aktyvumas buvo beveik dvigubai mažesnis nei prieš mėnesį (84 suminiai pardavimai, 130 naujų susitarimų, 46 atšaukimai) ir beveik 10 kartų mažesnis nei prieš metus (419, 447, 28).

NT RINKOS PULSAS 2022 RUGSĖJIS

Per mėnesį „Inreal“ į stebėjimus įtraukė 282 naujus objektus – tris su puse karto daugiau nei prieš mėnesį (81) ir dviem trečdaliais daugiau nei prieš metus (176). Nauji projektai pasiūlos kiekį padidino iki 3878 būstų – 7 proc. daugiau nei prieš mėnesį (3641) ir 3 proc. daugiau nei prieš metus (3755). „Toks būsto pasiūlos kiekis lyginant su ikipandeminiu laikotarpiu vis dar išlieka žemesnis nei įprasta, tačiau stagnuojančių pardavimų fone jo formaliai pakanka užtikrinti rinkos poreikius“, – sako T.S. Kvainickas.

Kainos Vilniaus pirminėje būsto rinkoje rugsėjį svyravo įvairiomis kryptimis. Ekonominės klasės būstas pabrango nuo 2486 iki 2595 Eur/kv.m. Tam įtakos turėjo naujų projektų kainodara bei besikeičianti pasiūlos struktūra, kuomet yra realizuojami tiek pigesni, tiek jau anksčiau rezervuoti būstai. Vidutinės klasės būsto kaina keitėsi neženkliai – nuo 3409 iki 3504 Eur/kv.m. Prestižinės klasės segmento kainos mažėjo apie 2 proc. – nuo 4349 iki 4264 Eur/kv.m, tačiau šiame segmente tik dalis būstų kainos yra viešai skelbiamos projektų svetainėse. Loftų kainų korekcija irgi buvo į mažesnę pusę – nuo 2277 iki 2175 Eur/kv.m., o kotedžai brango nuo 1693 iki 1743 Eur/kv.m. Naujų tendencijų išskirti kol kas vis dar negalima, koreguojamos pavienių būstų kainos.

Rinkos balanso rodiklis stabtelėjo ties 1,6 reikšme. Tai reiškia, kad rinkoje susiformavo pirkėjų rinka. Anot T.S. Kvainicko, anksčiau dėl pasiūlos trūkumo galimybių derėtis buvo ypač mažai. Pasiūlai augant, galimybė padidinti pardavimo kainas dėl alternatyvų trūkumo yra mažesnė, todėl mažiau patrauklių butų pirkėjai gali bandyti derėtis dėl palankesnės kainos. Kita vertus, rekordiniai rezultatai 2021 metais vystytojus įpareigoja užbaigti pradėtus projektus ir įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus, taigi, mažiau dėmesio skiriama sulėtėjusiems pardavimams. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad kainų rėžiai segmentų viduje per pastaruosius kelis mėnesius reikšmingai išaugo.

Rugsėjį Kaunas aplenkė sostinę suminio pardavimo rodiklio atžvilgiu. Per mėnesį čia susitarta dėl 49 būstų pardavimo (53 nauji susitarimai, 4 grąžinimai). Tai iš esmės tiek pat, kiek prieš mėnesį (48, 53, 5) bet dvigubai mažiau nei prieš metus (96, 106, 10).

Rugsėjo mėnesį „Inreal“ į stebėjimus naujų objektų neįtraukė, tad pasiūlos kiekis Kaune sumažėjo 4 proc. – nuo 1325 iki 1276 būstų ir yra 6 proc. mažesnis nei prieš metus (1364).

Kainos Kauno pirminės būsto rinkos ekonominiame segmente siekia apie 1718 Eur/kv.m (prieš mėnesį – 1713 Eur/kv.m), tačiau įtakos pasiūlos kainoms turi ir rezervuoti būstai (rezervacijos nėra vertinamos kaip pardavimai, todėl tokie būstai priskiriami laisviems). Vidutinės klasės segmente kainos kiek ūgtelėjo – nuo 2602 iki 2697 Eur/kv.m. Prestižinės klasės būsto kaina keitėsi neženkliai – nuo 3417 iki 3433 Eur/kv.m. 1 proc. brango loftai – nuo 1953 iki 1975 Eur/kv.m. Kotedžų kainos padidėjo simboliškai – nuo 1660 iki 1665 Eur/kv.m.

Rinkos balanso rodiklis Kaune palaipsniui didėja, ir rugsėjo pabaigoje jis siekė 1,32, kas rodo pirkėjo rinką, tačiau artimesnę pusiausvyros ribai nei sostinėje. Laikinosios sostinės pasiūla yra aukštesnė nei įprasta, ir pirkėjų aktyvumas augo kiek lėčiau nei vystytojų tikėjimas Kauno miestu.

Rugsėjį maloniai nustebino Klaipėdos pirminė būsto rinka. Per mėnesį susitarta dėl 38 būstų pardavimo (38 nauji susitarimai, 0 atšaukimų) – beveik 5 kartus daugiau nei prieš mėnesį (8, 11, 3) ir tik 16 proc. mažiau nei prieš metus (45, 46, 1). Didelę įtaka šiems rodikliams turėjo pardavimai viename iš loftų projektų. Naujos pasiūlos uostamiestyje „Inreal“ neužfiksavo. Tai lėmė, kad pasiūlos kiekis sumažėjo nuo 396 iki 358 būstų.

Būsto kainos Klaipėdoje iš esmės nesikeitė. Ekonominės klasės butų kaina siekia apie 1739 Eur/kv.m (prieš mėnesį – 1729), vidutinės – 2138 (2136). Kotedžai simboliškai atpigo nuo 1592 iki 1580 Eur/kv.m. Realizavus didesnį kiekį kotedžų pasiūlos informacijos jų skelbiamoms kainoms nustatyti yra per mažai. Rugpjūčio mėnesio pabaigoje jie kainavo apie 1807 Eur/kv.m.

Sumažėjusi pasiūla, kiek aukštesni paskutiniojo mėnesio pardavimai lėmė, kad rinkos balanso rodiklio reikšmė uostamiestyje sumažėjo nuo 2,01 iki 1,42. Tai – vis dar yra pirkėjo rinkos zona, tačiau galbūt pokyčio vektorius paskatins daugiau plėtotojų atsigręžti jūros pusėn.

Tomas Sovijus Kvainickas, INREAL grupės investicijų ir analizės vadovas

Apie INREAL grupę

INREAL – tai ženklas idėjos, duodančios pradžią unikaliems projektams, pagrindą – profesionalioms paslaugoms ir pridėtinę vertę verslams, klientams ir partneriams. INREAL pozicionuoja kūrybiškumą kaip esminę vertybę dinamiškame verslo pasaulyje. INREAL grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal“, UAB „Inreal GEO“ bei UAB „Inreal valdymas“ su jos valdomomis įmonėmis plėtoja unikalius nekilnojamojo turto (NT) projektus bei teikia bene plačiausią Lietuvoje NT paslaugų spektrą 11-oje šalies miestų. Per daugiau nei 25 veiklos metus įgyvendinta virš 70 įvairios paskirties nekilnojamojo turto projektų, kurie pelnė pripažinimą ir apdovanojimus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose. INREAL grupės įmonės priklauso AB „Invalda privatus kapitalas“.

Daugiau informacijos:

Rūta Merčaitienė, INREAL grupės marketingo ir komunikacijos vadovė, +370 611 29 779 ruta.mercaitiene@inreal.lt

www.inreal.lt

Susisiekite su mumis
Vardas
Telefonas
El. paštas*
žinutė