Grįžti

Pirminė būsto rinka atsispyrė nuo dugno

2020-07-08

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko komentaras apie 2020 birželio NT rinkos rezultatus

2020 m. liepos 8 d., Vilnius, Kaunas, Klaipėda.

Per birželio mėnesį sostinėje buvo parduoti 262 butai (290 pardavimų, 28 atšaukimai), t.y. apie penkis kartus daugiau nei 51 balandį (79 pardavimai, 28 atšaukimai) ar 48 gegužę (93 pardavimai, 45 atšaukimai). Balandis bei gegužė buvo itin „liūdni“ mėnesiai nekilnojamojo turto (NT) vystytojams. Lyginant su prieškarantininiu laikotarpiu, Vilniuje pardavimai susitraukė apie 10 kartų, Klaipėdoje – dvigubai, o Kaune jie, iš esmės, net nevyko. Tuo tarpu birželis NT rinkai tapo lūžio tašku, atsigavimo mėnesiu. NT vystytojai ir toliau siūlo pirkėjams naujus produktus, Vilniuje per birželį fiksuojami 6 nauji projektai arba jų etapai, tačiau naujos pasiūlos rodikliai yra apie du kartus mažesni nei per paskutinius pora metų panašiu laikotarpiu. Būsto sandėlis vis dar išlieka ypač aukštas, kiek viršijantis 5 tūkst. butų, o ir likvidumo rodiklis yra prastesnis, nei buvo iki karantino, ir šiuo metu sudaro 1,19. T.y. esamas butų sandėlis, remiantis paskutinių 12 mėnesių pardavimo rezultatais, būtų realizuotas per kiek daugiau nei 14 mėnesių. 2019 metais pratinomės prie minties, kad sandėliui realizuoti pakaktų vienerių metų, tačiau dar metais anksčiau teorinis sandėlio pardavimas sudarydavo per 16 mėnesių.

Kaune birželio mėnuo su 49 pardavimais bei nefiksuojamais atšaukimais atrodo išties patraukliai lyginant skaičius su balandžiu ir geguže. Po dviejų mėnesių pertraukos nauji projektai arba jų etapai siūlomi ir Laikinojoje sostinėje. Kauno mieste neparduotų butų sandėlis per birželio mėnesį dėl naujai rinkai pasiūlytų objektų kiek padidėjo ir sudaro 836 butus, tačiau šis dydis vis dar yra mažesnis nei panašiu laikotarpiu pernai, kai rinkai buvo siūloma iki 952 butų. Atitinkamai, ir likvidumo rodiklis, kuris padidėjo nuo apie 0,95 vyravusio tiek antroje praėjusių metų pusėje, tiek pirmą šių metų ketvirtį, ir šiuo metu siekia 1,22 yra mažesnis nei buvęs prieš 12 mėnesių, t.y. 1,30.

Klaipėdoje birželio mėnesį parduota 18, atsisakyta 1 buto, t.y. suminiai pardavimai sudarė 17 būstų. Nuo karantino pradžios uostamiesčio NT plėtotojai naujų projektų nepristatė. Kita vertus, Klaipėdoje pasiūlos pokyčiai paskutinius keletą metų visada buvo nedideli. Nerealizuoto būsto sandėlis Klaipėdoje tolygiai mažėjai jau nuo 2019 metų pabaigos ir šiuo metu yra žemiausias nuo 2018 metų pradžios. Dėl nedidelės rinkos apimties bei netolygaus jos aktyvumo esamas būsto likvidumo rodiklis nusileidžia tik šių metų pradžiai ir vis dar yra geresnis nei buvo 2018 – 2019 metais.

Esminių pokyčių naujos statybos butų kainose nėra fiksuojama. NT vystytojai linkę ne mažinti pardavimo kainas, o pasiūlyti finansinio saugumo priemones: galimybę nutraukti preliminarią sutartį palankesnėmis sąlygomis, buto kainos korekciją esant rinkos kainos pokyčiams, įmokų garantijas, buitinės technikos rinkinius, komunalinių mokesčių kompensavimą ir kt.

Galima teigti, kad birželį NT rinka atsispyrė nuo dugno, ir kad blogiausio scenarijaus šiame sektoriuje pavyko išvengti. Tačiau atsakyti, kada rinka sugrįš į vasario situaciją, veikiausiai, galėsime tik rudenį. Per tris karantino mėnesius tikrai ne vienas pirkėjas buvo atidėjęs planus įsigyti naują būstą, nes ekonominis neapibrėžtumas buvo ypatingai didelis. Tikėtina, kad birželio pardavimus išaugino tie pirkėjai, kurie planavo įsigyti būstus mėnesiu ar dviem anksčiau. Potencialus rezervas turėjo sudaryti per tūkstantį pirkėjų, savo planus kol kas „atnaujino“ tik keli šimtai. Ar pavyks išnaudoti likusį pirkėjų rezervą paaiškės tik ateityje. Nors kova su virusu vietiniame Lietuvos fronte atrodo gerai, tačiau ne visose užsienio valstybėse situacija yra kontroliuojama. Dėl išliekančių socialinių ribojimų bei dalies visuomenės elgesio pokyčių ekonominė veikla taip pat negali pilnai atsigauti pilnu, tad dalis gyventojų perkamosios galios sumažėjimą jus dar gana ilgai. Būsto nuoma jau patyrė ne vieną smūgį, o pasikeitusi būsto nuomos apmokestinimo tvarka bei padidėjęs NT mokestis gyvenamajam būstui gali atbaidyti dar ne vieną pirkėją. Kita vertus, nors situacija vis dar nėra aiški, tačiau panašu, kad bent jau artimiausiu metu optimizmo NT sektoriuje bus daugiau.

2020 birželio didžiųjų šalies miestų pirminės būsto rinkos rezultatai

Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas

Apie INREAL grupę

INREAL – tai ženklas idėjos, duodančios pradžią unikaliems projektams, pagrindą – profesionalioms paslaugoms ir pridėtinę vertę verslams, klientams ir partneriams. INREAL pozicionuoja kūrybiškumą kaip esminę vertybę dinamiškame verslo pasaulyje. INREAL grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal“, UAB „Inreal GEO“ bei UAB „Inreal valdymas“ su jos valdomomis įmonėmis plėtoja nekilnojamojo turto (NT) projektus bei teikia bene plačiausią Lietuvoje NT paslaugų spekt11-oje šalies miestų. Per 25 veiklos metus įgyvendinta virš 60 įvairios paskirties nekilnojamojo turto projektų, kurie pelnė pripažinimą ir apdovanojimus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose. 2018 ir 2019 metais konkurse „Už Darnią plėtrą“ INREAL išplėtoti projektai išrinkti geriausiais visuomeninių pastatų kategorijoje, 4-ius metus iš eilės grupei suteiktas Nacionalinio Nugalėtojo vardas prestižiniame Europos verslo apdovanojimų konkurse (European Business Awards). INREAL grupės įmonės priklauso AB „Invalda privatus kapitalas“.

Daugiau informacijos

Rūta Merčaitienė | INREAL grupės marketingo ir komunikacijos vadovė | +370 611 29779 | ruta.mercaitiene@inreal.lt

Susisiekite su mumis
Vardas
Telefonas
El. paštas*
žinutė