Grįžti

Gegužę naujų butų pirkėjai buvo aktyvesni tiek pirkdami, tiek nutraukdami susitarimus

2020-06-04

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainickos komentaras apie 2020 gegužės NT rinkos rezultatus

2020 m. birželio 4 d., Vilnius, Kaunas, Klaipėda.

Vilniaus mieste buvo parduoti 93 butai – 14 butų daugiau nei balandį, tačiau atšauktų sandorių (atsisakytų pirkimų) skaičius taip pat paaugo. Balandį buvo nutraukti 28 butų pirkimo sandoriai (skaičiuojant suminius pardavimus kiekviename projekte, t.y. jei parduoti 3 butai, o atšaukti 4, skaičiuojama, kad projekte atsisakyta vieno buto), tuo tarpu gegužę – net 45. Kauno mieste parduota ir atšaukta po vienodą skaičių butų – 18. Naujų susitarimų skaičius lyginant su balandžiu padidėjo, bendrą pardavimų skaičių smukdė iš esmės vienas projektas. Klaipėdoje, kaip ir praėjusį mėnesį, atšaukimai nėra fiksuojami, įvyko 13 naujų susitarimų.

2020-ųjų gegužė buvo išties įdomus mėnuo pirminei būsto rinkai. Nors suminiai rezultatai yra labai panašūs kaip ir balandžio mėnesį, tačiau reikšmingai pasikeitė rodiklių dedamosios. Visų pirma, atšaukimai susikoncentravo pavieniuose projektuose. Naujų projektų įvedimas į rinka paskutiniais mėnesiais egzistuoja tik Vilniuje, tad formaliai sostinėje būsto sandėlis auga ir toliau. Kita vertus, dalis plėtotojų pristabdė naujų, jau paskelbtų ir „iš brėžinių“ parduodamų projektų vystymą, tad realus būsto pasirinkimas mažėja“, – teigia „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas. Pasak jo, kol kas anksti koreguoti sandėlio rodiklius dėl tokių pristabdytų projektų, nes jų paruošiamieji darbai atlikti, tereikia pradėti statyti, tad sandėlio dydis ateityje priklausys nuo bendros ekonominės situacijos. Vis dėlto jau dabar aišku, kad pasiūlos kiekio kreivė bus kiek plokštesnė, nes rinkai atsigavus, kurį laiką bus siūlomi ne nauji, o laikinai pristabdyti projektai.

Teigti, kad rinka atsigavo dar tikrai anksti, tačiau ryškėja pirkėjų aktyvumo tendencija. Per gegužę Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje nupirkta ~20 proc. daugiau naujų butų nei balandį, tačiau atšaukta net 2 kartus daugiau. Belieka laukti, kuri kryptis išlaikys savo pagreitį, pardavimai, ar atšaukimai. Išryškėja ir kita, anksčiau prognozuota tendencija – pirkėjai tapo išrankesni, ir dalis projektų susidūrė su didesniais iššūkiais, tuo tarpu patrauklesni būstai savo paklausą išlaikė ir karantino laikotarpiu. Atsižvelgiant į tai, kad atšaukimų padaugėjo tarp jau baigtų statyti projektų, galima daryti prielaidą, kad dalis gyventojų susiduria ir su finansavimo problema, t.y. siūlomos paskolų sąlygos tampa daliai pirkėjų nepriimtinos ar tiesiog „neįkandamos“, tad jie tampa priversti ieškoti dialogo su vystytojais dėl galimybės atšaukti preliminarias pirkimo – pardavimo sutartis“, – sako T.S. Kvainickas.

Esminių pokyčių kainose nepastebima, daugiau dėmesio skiriama netiesioginėms nuolaidoms, galimybei atšaukti preliminarias sutartis, paskolų įmokų garantijoms bei kt. Pagrindiniais veiksniais išlieka karantino ribojimai, vakcinos sukūrimo bei paplitimo data, fiskalinio skatinimo efektyvumas. Mažinant karantino ribojimus didėja antrosios pandemijos bangos tikimybė ir jau patirto ribojimų ciklo pasikartojimas, tačiau be ekonominio aktyvumo rinkai atsigauti nepavyks.

2020 gegužės didžiųjų šalies miestų pirminės būsto rinkos rezultatai

Tomas Sovijus Kvainickas, „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas

Apie INREAL grupę

INREAL – tai ženklas idėjos, duodančios pradžią unikaliems projektams, pagrindą – profesionalioms paslaugoms ir pridėtinę vertę verslams, klientams ir partneriams. INREAL pozicionuoja kūrybiškumą kaip esminę vertybę dinamiškame verslo pasaulyje. INREAL grupė, kurią sudaro: UAB „Inreal“, UAB „Inreal GEO“ bei UAB „Inreal valdymas“ su jos valdomomis įmonėmis plėtoja nekilnojamojo turto (NT) projektus bei teikia bene plačiausią Lietuvoje NT paslaugų spekt11-oje šalies miestų. Per 25 veiklos metus įgyvendinta virš 60 įvairios paskirties nekilnojamojo turto projektų, kurie pelnė pripažinimą ir apdovanojimus ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose. 2018 ir 2019 metais konkurse „Už Darnią plėtrą“ INREAL išplėtoti projektai išrinkti geriausiais visuomeninių pastatų kategorijoje, 4-ius metus iš eilės grupei suteiktas Nacionalinio Nugalėtojo vardas prestižiniame Europos verslo apdovanojimų konkurse (European Business Awards). INREAL grupės įmonės priklauso UAB „Invalda privatus kapitalas“.

Daugiau informacijos

Rūta Merčaitienė | INREAL grupės marketingo ir komunikacijos vadovė | +370 611 29779 | ruta.mercaitiene@inreal.lt

Susisiekite su mumis
Vardas
Telefonas
El. paštas*
žinutė